sobota, 20 kwietnia 2013

Pimientos Rellenos

Tajemnice hiszpańskiej książki kucharskiej


Dzisiaj zaprezentuję przepis na danie, które miałem przyjemność spożywać już wielokrotnie, a po raz pierwszy skosztowałem kilka lat temu, podczas mojego "inauguracyjnego"pobytu w Hiszpanii.

Nazwa Pimientos Rellenos pochodzi od rzeczownika los pimientos - papryki oraz czasownika rellenar - napełniać/wypełniać. W tym wypadku znaczenie jest zatem łatwe do rozszyfrowania, ponieważ mamy do czynienia z Nadziewanymi Paprykami. Na pierwszy rzut oka nie jest to nazwa egzotyczna względem znanego nam polskiego menu, ale sposób przyrządzenia tego dania jest dość interesujący, co sprawia, że przepis może się Wam wydać ciekawy.

Do przygotowania Pimientos Rellenos będziemy potrzebowali (porcja dla 2 osób):
- dwie dużych rozmiarów czerwone papryki;
- jedna średnia cebula;
- 250 gr mielonego mięsa;
- ząbek czosnku;
- 100 gr ryżu;
- 400 gr naturalnego sosu pomidorowego;
- oliwa z oliwek;
- natka pietruszki (opcjonalnie);
- sól.

W pierwszej kolejności odcinamy górną część papryki i dokładnie oczyszczamy zarówno środek warzywa, jak i odseparowaną "przykrywkę". Następnie zewnętrzną stronę dokładnie obsmarowujemy oliwą z oliwek. W ten sposób przygotowane warzywa pozostawiamy na boku i zabieramy się za przyszykowanie pozostałych składników.
Obieramy i szatkujemy cebulę, którą następnie należy zeszklić na rozgrzanej oliwie. Dodajemy do niej mielone mięso, czosnek, natkę pietruszki oraz sól i mieszając czekamy, aż mięso wystarczająco się przesmaży. Gdy wszystko jest gotowe, dodajemy ryż (Uwaga! Ryż nie może być wcześniej gotowany!) i całość mieszamy. Po chwili wlewamy sos pomidorowy i czekamy, aż wsiąknie on nieco w ryż. W ten sposób przyrządzonym wkładem nadziewamy wcześniej przygotowane warzywa. (Uwaga! Nie wypełniamy ich w całości, lecz mniej wiecej w 3/4!)
Nadziane papryki zamykamy odkrojoną wcześniej "przykrywką", układamy je na blasze, którą następnie wstawiamy do rozgrzanego do 200 st. C piekarnika. Czekamy, aż ryż napęcznieje, a skórka papryk zacznie ciemnieć. Jest to oznaka, że potrawa jest już gotowa.


SMACZNEGO!

3 komentarze:

  1. Mmmm... están deliciosos!
    Lo mejor es usar arroz bomba, o el típico de paella, ya que es el que más coge el sabor de los caldos.

    ¿Cuándo los preparamos? Besitos

    OdpowiedzUsuń
  2. Gracias por anadir la informacion sobre el tipo de arroz!
    La verdad es que ya hace tiempo que no hacemos esta receta. A ver si la preparamos pronto.
    Un beso :*

    OdpowiedzUsuń
  3. mniaaami! me gustan mucho!:)
    Robert!
    mam nadzieje, że przygotujesz siostrze takie papryczki któregoś dnia?;) u mnie polskie pyry na obiad dzisiaj były! jeszcze weekend w gdańsku za pół ceny się przyfarcił:P

    OdpowiedzUsuń