niedziela, 14 kwietnia 2013

Egzaminy DELE

Język hiszpański dla obcokrajowców


Zabierając się za naukę języka obcego, za końcowy cel niejednokrotnie obieramy siebie zdanie egzaminu poświadczającego nasze umiejętności posługiwania się nim. Dla wielu z nas jest to dodatkowa mobilizacja w studiowaniu. Taki sposób postrzegania tematu sprawia, iż egzamin ten staje się nie tylko celem, lecz po prostu kolejnym narzędziem w nauce. Jesteśmy bowiem dodatkowo mobilizowani perspektywą końcowego testu, więc uczymy się znacznie więcej i solidniej. A jeśli dodatkowo pojawia się w perspektywie możliwość otrzymania poświadczenia naszych umiejętności, myślę zatem, że każda osoba ucząca się języka obcego, prędzej czy później powinna pomyśleć o takiej formie sprawdzenia siebie samego.


W przypadku języka hiszpańskiego opracowane zostały egzaminy DELE. Skrót ten pochodzi od nazwy Diploma de Español como Lengua Extranjera, co w dokładnym tłumaczeniu oznacza Dyplom z Hiszpańskiego jako Języka Obcego. Jest to jedyny egzamin o charakterze międzynarodowym, który w oficjalny sposób poświadcza znajomość języka hiszpańskiego wśród obcokrajowców.



Organizatorem tych egzaminów w Polsce jest Instytut Cervantesa (Instituto Cervantes), którego dwie najważniejsze siedziby znajdują się w Warszawie oraz Krakowie. Siatka ośrodków egzaminacyjnych pokrywa jednak niemal całą Polskę, w związku z czym podejście do egzaminu jest możliwe w większych miastach na terenie całego kraju.

Odnoszę wrażenie, że egzaminy DELE z roku na rok przybierają na ważności, a zainteresowanych ich zdawaniem ciągle przybywa. Wyrazem tego może być fakt, iż jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy dostępnej aż tak szerokiej gamy dyplomów, jak na obecną chwilę. Dzisiaj mamy bowiem możliwość ich zdawania na wszystkich poziomach:
  • Diploma A1
  • Diploma A2
  • Diploma B1 (Inicial)
  • Diploma B2 (Intermedio)
  • Diploma C1
  • Diploma C2 (Superior)

Egazminy DELE odbywają się dwa razy w roku, w maju oraz listopadzie. Składają się one z kilku najważniejszych części:
  1. Rozumienie tekstu.
  2. Redagowanie tekstu.
  3. Rozumienie ze słuchu.
  4. Gramatyka oraz słownictwo.
  5. Rozmowa.

Wszystkich zainteresowanych iberystyką zachęcam do próbowania swoich sił!
Więcej informacji możecie znaleźć na oficjalnej stornie Instytutu Cervantesa w Polsce.

3 komentarze:

  1. Que sentido del momento! en sabado tuve una prueba de este examen;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Y como te fue? Espero que dentro de poco tengas buenas noticias sobre los resultados!
    Un :*

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja póki co uczę się hiszpańskiego na kursie dla początkujących - https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-hiszpanski/. Przyznam, że najwięcej kłopotów przy nauce sprawia mi tworzenie bardziej złożonych zdań i sama wymowa.

    OdpowiedzUsuń